WŁADYSŁAW BORZĘCKI - Portrety w Drewnie

Rzeźba w drewnie z cyklu Portret z Kwiatem

Płaskorzeźba przedstawiająca głowę bogini Wenus

Po krótkim okresie rysunków i szkiców na płótnie i papierze we wczesnej fazie życia artystycznego Władysław Borzęcki skoncentrował swą pełną uwagę na trójwymiarowej formie sztuk wizualnych - rzeźbie. Portrety, a konkretnie portrety w drewnie, stały się jedną z jego ulubionych ekspresji artystycznych. Do rzeźbienia swoich prac używał głównie różnych rodzajów drewna twardego, w tym lipy, olchy, buku, mahoniu, dębu, wiązu i orzecha włoskiego.

Inspirację do swych rzeźb czerpał Władysław Borzęcki z wielu różnych źródeł. Jednym z nich była otaczająca go natura i krajobraz Pienin i Tatr, gdyż artysta urodził się i spędził większość swojego życia w jednym z najbardziej malowniczych regionów Polski - na Podhalu, słynącym z zapierającego dech w piersiach piękna. Portrety należące do cyklu Królowa Pienin przedstawione poniżej często zawierają subtelny wzór reprezentujący Trzy Korony (główny szczyt gór Pienińskich) wyrzeźbiony w koronie królowej - klejnot osadzony w koronie królewskiej. Dodatkowe źródła inspiracji czerpał artysta z lokalnych legend (na przykład legenda o góralskim rozbójniku Janosiku), historii Polski, sztuki afrykańskiej i mitologii świata.

Wiele portretów w drewnie autorstwa Borzęckiego przedstawia twarze. Często „wysmuklone, pociągłe twarze, małe nosy i wąskie usta. Bez uśmiechów i min. Emanują stoickim spokojem. Jest w nich jakiś majestat. Momentami przypominają nie żywych ludzi, lecz ikony lub bożki.”

(Fragment eseju autorstwa Łukasza Gazura na temat artysty zawartego w WŁADYSŁAW BORZĘCKI - Artysta, który wsłuchiwał się w drewno, Bernardinum, Pelplin 2019, str. 20.)

Wybrane Prace Artysty z cyklu Królowa Pienin i Janosik; eksponowane w Galerii Artysty, Galerii Artystów Pienińskich w Sromowcach Niżnych i w Zbiorach Prywatnych. Wszystkie rzeźby wykonane są w drewnie.
Rzeźba w drewnie z cyklu Królowa Pienin Rzeźba w drewnie z cyklu Królowa Pienin Rzeźba w drewnie z cyklu Królowa Pienin Rzeźba w drewnie przedstawiająca głowę znanego góralskiego banity, Janosika


Władysław Borzęcki był zapalonym czytelnikiem książek historycznych. Szczególnie zainteresowany historią Polski i krajów graniczących z ojczyzną, posiadał bogatą bibliotekę książek na tematy dotyczące stosunków Polski z jej sąsiadami na przestrzeni wieków. Poniżej przedstawione płaskorzeźby Król i Królowa należą do dzieł sztuki inspirowanych historią.

Król i Królowa; płaskorzeźby wyrzeźbione w drewnie przez Władysława Borzęckiego.
Zbiory Prywatne.
Rzeźba w drewnie przedstawiająca głowę króla Rzeźba w drewnie przedstawiająca głowę królowej


Portret Kobiety, Portret w Orzechu Włoskim i Twarz Dziewczyny; rzeźby w drewnie.
Galeria Artysty i Zbiory Prywatne.
Rzeźba w drewnie reprezentująca młodą kobietę Rzeźba w drewnie orzechowym reprezentująca damę Rzeźba w drewnie reprezentująca młodą kobietę


Twarz i Lira; rzeźby w drewnie.
Galeria Artysty.
Rzeźba w drewnie reprezentująca maskę Rzeźba w drewnie reprezentująca lirę

Rzeźba w drewnie przedstawiająca króla-wojownika

Płaskorzeźba przedstawiająca dziewczynę z długimi włosami





Link do Strony Głównej
Link do strony Biografia
Link do strony Galeria
Link do strony Prace Wczesnego Okresu
Link do strony Rzeźba w Drewnie
Link do strony Sztuka Religijna
Link do strony Sztuka Użytkowa
Link do strony Wystawy
Link do strony Kontakt